Forum myiPhone.com.pl : wszystkie tajemnice iPhone'a, iPada, iOS, Apple w Twoim zasięgu

Uruchamianie aplikacji "Windows only" pod Mac OSX

Tutoriale, Pewne i skuteczne porady związane z Mac OS

Postprzez mymon Pn, 17 maja 2010, 12:05:13

Chyba każdy kto przesiadł się z Windowsa na inna platformę prędzej czy później natrafił na konieczność instalacji aplikacji działającej tylko pod Windowsem
Opcje są trzy

1) instalujemy niezależnego Windowsa
do tego posłuży nam wbudowany już Boot Camp - przy kolejnym uruchomieniu komputera pojawi się menu wyboru systemu operacyjnego (manual na stronie apple)
Jedyną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania pełnej mocy naszej maszyny pod Windowsem
Największą wadą jest brak możliwości szybkiego przełączenia się miedzy OSX a Windowsem- za każdym razem gdy znowu potrzebujemy OSX musimy zrestartować maszynę
Boot Camp to rozwiązanie dla tych którzy chcą pograć w gry bądź potrzebują pełnej mocy sprzętowej by móc swobodnie pracować pod Windowsem

2) Instalujemy wirtualnego Windowsa
Tu już mamy co najmniej dwie opcje z czego obie mają swoje wady i zalety

Pierwsza to VMware (server jest darmowy Desktop już nie) - vmware pozwala nam zainstalować dowolny system na wirtualnej maszynie Podczas konfiguracji wirtualnej maszyny to my decydujemy ile Ramu Procesora i Dysku chcemy przypisać naszej wirtualnej maszynie

Druga to płatny ale znacznie wygodniejszy Parallels Desktop - podobnie jak vmware daje nam możliwość instalowania innych systemów ale korzysta z zasobów naszego MAC'ka wspólnie z OSX
Co więcej nie musimy przełączać się miedzy systemami by uruchomić Windowsową aplikacje
Parallels daje nam możliwość współdzielenia okien i przenoszenia Windowsowych aplikacji do Docka

Trzecia opcja to darmowy VirtualBox - całkiem szybki i mniej zasobożerny niż VMware Server jednak ze względu na swoją specyfikę nie nadający się do obsługi "ciężkich" programów/gier - za mało koników :P

Wirtualna maszyna (nie ważne czy Parallels czy VMware) ma sens w momencie kiedy korzystamy z aplikacji które wymagają windowsowego środowiska Niestety w obu przypadkach prędzej czy później zabraknie nam zasobów i niezbędny będzie restart wirtualnej maszyny nawet przy 4GB ramu

3) odpalamy "translatora"
Tu znowu mamy co najmniej dwie opcje

Pierwsza to darmowy wine znany wszystkim linuksowcom - Wine umożliwia nie tylko uruchomienie ale tez instalacje programów dla Windows bez posiadania kopii systemu Microsoftu.
Wine jest Wolnym Oprogramowaniem w ciągłym rozwoju
WINE (Wine Is Not Emulator) to warstwa tłumacząca (implementacja WinAPI dla X11), dzięki czemu nie ma znaczącego spadku wydajności, który występuje przy emulacji.
Skróty do zainstalowanych aplikacji możemy sobie przeciągnąć do docka :kciuki:

Druga opcja to płatny CrossOver (v8 była przez chwile do pobrania za free) Jest to bardzo dobry "translator" choć niestety mimo iz jest płatny jest mniej stabilny od darmowego Wine
Podobnie jak ten pierwszy daje możliwość instalacji i odpalenia windowsowej aplikacji bez instalowania Windows Podobnie jak darmowy Wine daje możliwość przeciągania zainstalowanych appsow do dock'a
Żeby było bardziej atrakcyjnie przez CrossOver można pograć w gry sieciowe takie jak CS z całkiem niezłym rezultatem przy rozdzielczości 1024x768 ;)

Reasumując
Wychodzę z założenia ze nie po to kupiłem drogiego Macbooka żeby teraz instalować na nim Windowsa ale to mój punkt widzenia bo nie mam potrzeby posiadania środowiska MS a jedynie konieczność odpalenia raptem kilku małych aplikacji dla których absolutnie nie potrzebuje instalować wirtualnej maszyny bo darmowy Wine daje sobie świetnie rade 8-)

Dla tych którzy mają programy księgowe i inne potrzebujące mysql framework i innych wynalazków MS bardziej przydatny może się okazać Parallels bądź darmowy choć wolniejszy i mniej wygodny VMware

Ci którzy chcą pograć w gry bądź odpalają pod windą aplikacje która pożera zasoby systemowe powinni albo zainwestować w 8GB RAM i próbować z Parallels/VMware albo zaakceptować Boot Camp'a :P

Ponieważ wszyscy mamy inne potrzeby nie ma jednego prostego rozwiązania Każdy musi zastanowić się czego chce i co jest potrzebne by to osiągnąć :idea:
Mnie wystarcza darmowy Wine na zmianę z CrossOver i od tego radziłbym zacząć zabawę z OSX bo może się okazać ze staniesz się człowiekiem wolnym od MS :kciuki:
I see dumb people… they're everywhere… they walk around like everyone else… they don't even know that they're dumb…
And… Some of them… They post here
mymon

Mój: brak
iOS: Lolipop
Jailbreak: Tak

Postprzez FiTzu Pn, 17 maja 2010, 12:09:55

mymon, a jednak. Wcześniej mówiłeś że się w to nie bawisz :P A porównywałeś z Paralelsem albo innym tego typu sprzętem? Bo z tego co wiem to Bootcamp uruchamia po prostu kompa pod windą, a inne uruchamiają go w oknie. Domyślam się że Bootcamp jest dzięki temu szybszy, ale obstawiam że mniej wygodny.
Nie pomagam na PW. Do zadawania pytań służy forum.
Chcesz wygrać aplikację? Sprawdź aktywne konkursy -> Konkursy myiPhone
.Bombing.For.Peace.Is.Like.Fucking.For.Virginity.
FiTzu

Mój: iPhone 6
iOS: 9.3
Jailbreak: Nie
Game Center: iFiTzu

Postprzez mymon Pn, 17 maja 2010, 12:31:14

Napisałem tego tutka tylko dlatego ze ciężko znaleźć takie info w jednym przejrzystym poście
Są to moje przemyślenia poparte doświadczeniem głownie moich znajomych i moim własnym (od kilku dobrych lat korzystam z Ubuntu i XP/7 jednocześnie)
Tak jak napisałem korzystam głownie z Wine dlatego ze jest stabilniejszy choć instalacja przez mac ports jest totalnym nieporozumieniem i tu przewagę ma CrossOver - wszystko pięknie i prosto w kilkanaście sekund
Parallels jest OK Podobnie jak VMware masz obraz Windowsa z całym jego kramem w jednym pliku na dysku tylko warto się zastanowić czy jest Ci to potrzebne? Bo wirtualna maszyna jeśli nie mówimy o serwerach zawsze będzie mulic (potrafi mulic nawet na 4GB) do tego za cenę aplikacji + Windows wole sobie kupić porządny router bądź RAM
Polecam wszystkim spróbować najpierw z Wine potem Crossover a dopiero później z Parallels czy VMware
Boot Camp to ostateczność i jak już pisałem trzeba mieć poważne powody by na Macku odpalać Windowsa :twisted:
I see dumb people… they're everywhere… they walk around like everyone else… they don't even know that they're dumb…
mymon

Postprzez Lita Pt, 8 kwi 2011, 22:44:00

ja mam pytanie do Parallels - FiTzu, zdaje się, że Ty korzystasz. Chciałam zainstalować Win7 ale wywala mi brak drivera napędu CD - miałeś podobny problem? Gdzie szukać drivera?
Z powodzeniem udało mi się zainstalować XP więc dramatu nie ma ale 7 bardziej mi się podoba ;)
i jeszcze jedno - XP mi krzyczy o antywirusa - na wirtualnej maszynie powinno się go instalować?
naprawdę naprawdę razem, na pewno po prostu oddzielnie ... w ogóle, wziąć, ączać i wyłączać.
_________
 Telefon: iPhone XS Max 64GB,
 Komputer: MacBook Pro 13" 2017 TB,
 Tablet: iPad Pro 9,7 Cell
Apple Watch 4
Apple TV4K
Apple TV3
Lita

iOS: 10.2.1ß
Game Center: Lita13

Postprzez FiTzu So, 9 kwi 2011, 00:42:41

Lita, planowałem korzystać, ale na szczęście jak do tej pory zdaje mi się być zbędny. Więc przykro mi ale nie pomogę.

Kumpel za to korzysta ale ma XP'ka również zainstalowanego, więc też nic ci to nie pomoże. Sory.
Nie pomagam na PW. Do zadawania pytań służy forum.
Chcesz wygrać aplikację? Sprawdź aktywne konkursy -> Konkursy myiPhone
.Bombing.For.Peace.Is.Like.Fucking.For.Virginity.
FiTzu

iOS: 9.3
Game Center: iFiTzu

Postprzez Lita So, 9 kwi 2011, 00:57:27

ja to ruszyłam w sumie tylko dla Corel Paint Shop Pro X2 ... a przy okazji mam iFunBox ;) /tylko po diabła kupowałam DiskAid? :hmm: /
naprawdę naprawdę razem, na pewno po prostu oddzielnie ... w ogóle, wziąć, ączać i wyłączać.
_________
Apple Watch 4
Apple TV4K
Apple TV3
Lita

Postprzez mymon So, 9 kwi 2011, 13:46:31

Lita, zobacz czy masz w PD ustawione
- podłączanie CD przy starcie
- CD jako SATA (domyślnie jest IDE)
Jeśli tak to znaczy ze masz trefnego Win7 - wersja ultimate powinna pójść przy powyższych ustawieniach bez problemów
mymon

Postprzez Lita So, 9 kwi 2011, 16:26:48

ja mam Win7 Enterprise legala... może faktycznie coś z ustawieniami... pokombinuję jak... posprzątam, bo jako płeć piękna ;) muszę od czas do czasu sprzątnąć no i cos ugotowac :roll: ... co niestety odciąga mnie od kompa :lol:
_________
Apple Watch 4
Apple TV4K
Apple TV3
Lita

Postprzez tomczii Pt, 4 paź 2013, 16:12:12

jakby mi ktoś sprawdził czy program trans.eu działa na emulatorze to byłbym wdzięczny.
 Telefon: iPhone 7 Plus 128GB Black ,
 Komputer: MacBook Air 13 2014,
Ipad: Pro 12.9 Silver
tomczii

Mój: iPhone 7 Plus
iOS: 10.1
Game Center: tomczii

Postprzez mymon Pt, 4 paź 2013, 16:55:43

mymon

Dodaj do:  Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot
Następna strona

Powrót do Porady, Tutoriale Mac OS