Forum myiPhone.com.pl : wszystkie tajemnice iPhone'a, iPada, iOS, Apple w Twoim zasięgu

W poszukiwaniu przodków z MacFamilyTree 7

Opisy aplikacji działających pod Mac OS

Postprzez iAdmin Śr, 5 lut 2014, 13:30:10

Obrazek
MacFamilyTree 7

Cena: 44,99€
System: OS X 10.7-10.9
Strona producenta: http://www.syniumsoftware.com
Link do pobrania aplikacji: Mac App Store
Link do wersji demo: klik

Rodzice, dziadkowie, pradziadkowie - możemy się z nimi nie zgadzać, kochać ich lub nie znosić, ale jednego nie zmienimy: to im zawdzięczamy nasze istnienie i warto poznać swoje korzenie. Niektórzy z pewnością odkryją wiele ciekawych faktów z życia swoich przodków.
Szukałem najpierw darmowych programów do tworzenia drzew genealogicznych, ale z reguły ich interfejs oraz intuicyjność obsługi pozostawiały wiele do życzenia. Wtedy wpadł mi w oko program Synium Software o nazwie MacFamilyTree 7 i chciałbym o nim napisać parę słów.

Przy pierwszym uruchomieniu programu MacFamilyTree 7 (w skrócie MFT7), który, tutaj duży plus, jest w pełni spolszczony, włącza się asystent badań. Jeśli nie robiliśmy nigdy drzewa genealogicznego w innym programie i nie mamy bazy danych w uniwersalnym formacie .ged (GEDCOM) to asystent badań zdecydowanie ułatwi start. Jako pierwszą osobę wpisujemy siebie, ewentualnie inną bliską osobę i asystent badań po kolei zadaje pytania pomagające w uzupełnianiu drzewa. Polecam od razu przejrzeć opcje listy pytań i odznaczyć te szczegóły, które nas nie interesują, a przez które naklikamy się niepotrzebnie w przycisk "Nie wiem" dziesiątki jak nie setki razy.

Obrazek

Obrazek

Asystent badań znacznie pomaga i przyspiesza uzupełnianie drzewa genealogicznego do pewnego momentu. W moim przypadku schody zaczęły się na pradziadkach, których danych w większości nie pamiętałem. Ten moment był właściwy na zakończenie pracy z asystentem badań i przejście do zwykłego widoku - edycji osób.
Bezpośrednio w MacFamilyTree możemy także podpiąć się pod konto w familysearch.org - bodajże największą bazą danych genealogicznych na świecie.

Nie będę tu pisał o suchych faktach, danych jakie możemy wprowadzić do każdej osoby. Widać to na poniższych screenach, można sprawdzić w wersji demo a w skrócie: jest tego mnóstwo: od oczywistych urodzin, imienia czy nazwiska do hobby, kremacji czy obrzezania ;).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początkowo ilość wprowadzanych danych i czasu na to potrzebnego na wklepywanie ich do MacFamilyTree może wydawać się duża (zależy też od tego czy zamierzamy dodawać wszystkie możliwe informacje czy tylko podstawowe dane), ale im dalej w las tym proporcje się zupełnie odwracają. Przetrząsanie kilkusetletnich, głównie, ksiąg parafialnych, o ile są dostępne już w sieci dla interesującej nas parafii, w języku polskim ale i rosyjskim czy łacińskim (mówię na swoim przykładzie) pisanych odręcznie nie jest zajęciem prostym i szybkim. Wielka szkoda, że Leonardo da Vinci nie wymyślił komputera w XV wieku - byłoby prościej ;).
Druga sprawa: w internecie raczej nie znajdziemy archiwów mających mniej niż 100 lat. O ile się nie mylę takie jest prawo w naszym kraju - ochrona danych osobowych. Z tego też względu bardzo potrzebne są informacje własne sięgające mniej więcej roku 1900-1920. Jeśli nie będziemy znali danych swoich przodków z przełomu XIX i XX wieku oraz początku XX wieku będzie bardzo, bardzo trudno zidentyfikować starszych przodków.

Wróćmy do MacFamilyTree. Wprowadziliśmy wszystkich przodków, nie chce nam się chwilowo więcej szukać więc co z tymi danymi można teraz zrobić? Ano bardzo dużo. MacFamilyTree ma nie tylko rozbudowany tryb edycji danych, ale przede wszystkim bogaty repertuar wszelkiej maści raportów i widoków danych. Osobiście najbardziej spodobał mi się wykres wachlarzowy, a nie klasyczny widok drzewa genealogicznego, który nota bene jest jednym z dwóch minusów MacFamilyTree jakie znalazłem przez ostatnie niemal dwa tygodnie testowania tego programu. Mógłby być po prostu ładniejszy, w formie dojrzałego drzewa z ładnie wkomponowanymi w gałęzie przodkami.
Bardzo ważna zaleta: każdy raport, widok możemy udostępnić na wiele różnych sposobów: wysłać mailem, zapisać jako obrazek z dowolnie ustalonym DPI czy jako PDF, wysłać przez AirDrop'a, wydrukować itd.

Wykres wachlarzowy w 72DPI.
Obrazek

A tutaj wersja w 144 DPI (plik 4.1 MB). Obrazek z 300 DPI zajmuje około 15 MB.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

MacFamilyTree umożliwia także eksport danych na trzy sposoby:
- utworzenie strony www z wyborem motywu (kilkanaście do wyboru) do wgrania na własny serwer
- przesłanie strony www na bezpłatne konto w MacFamilyTree jeśli nie mamy swojego serwera
- oraz oczywiście eksport bazy danych do standardowego pliku GEDCOM
Nie ma eksportu do pliku tekstowego z paragrafami.

Z innych ciekawych funkcji MFT7 warto wspomnieć o zgadywance rodzinnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Program MacFamilyTree 7 jest zoptymalizowany pod system OS X Mavericks, a najstarszy kot potrzebny do uruchomienia tego programu to Lion (10.7.). Nie ma wersji na okienka czy linuxa, ale jest za to klient na iPhone'a i iPada w App Store. Wersja na iOS jest pod nieco zmienioną nazwą adekwatną do sprzętu na jakim jest używana: MobileFamilyTree 7. Nie trzeba mieć MacFamilyTree aby korzystać z MobileFamilyTree - to dwie niezależne aplikacje, ale mając je obie całe drzewo genealogiczne możemy mieć zawsze ze sobą.

Synchronizacja danych pomiędzy Mac- i Mobile- FamilyTree 7 odbywa się przez iCloud i tutaj jest drugi, ostatni minus o którym wcześniej wspomniałem. Sama synchronizacja danych działa poprawnie i bez przeszkód, ale niemożliwa jest jednoczesna praca na kilku urządzeniach. W praktyce wyglądało to tak: mam otwarty MacFamilyTree na Macu, otwieram MobileFamilyTree na iPadzie, wybieram bazę danych z iCloud i przy pierwszym uploadzie danych z iPada do iCloud okno programu na Macu znika, pojawia się tylko ekran startowy i w tym czasie uaktualniana jest wersja pliku na Macu ściągana z iCloud. Trzeba ją znów otworzyć, jak coś zmienimy to samo zrobi się na iPadzie czy iPhonie i tak w kółko. Nie jest to bynajmniej wada dyskwalifikująca MacFamilyTree, zdecydowanie ważniejsza jest sama synchronizacja danych przez iCloud, co nie zmienia faktu, że o tym trzeba wspomnieć.

Obrazek

Kilka słów o stabilności programu. Na moim MBA 2012 (podstawowy i5 z 8GB RAM) MacFamilyTree działa bez żadnych problemów, płynnie, choć program sam się wykrzaczył ze 2 czy 3 razy przez prawie 2 tygodnie aktywnego korzystania z niego i uzupełniania danych, generowania raportów itd. Całe szczęście, że MacFamilyTree ma funkcję autozapisu (do iCloud, z interwałem od 5 do 60 minut - miałem ustawione na 5 minut), w przeciwnym wypadku byłbym pewnie zły.
Znalazłem też w sieci opinie, że MFT słabo sobie radzi przy bazach danych złożonych z dobrych kilku, kilkunastu tysięcy osób. Niestety nie mam jak tego sprawdzić, póki co przy prawie 400 osobach nie widać zmian w szybkości działania programu.

Wersja demo, która od wersji pełnej różni się tylko jedną, ale kluczową funkcją - zablokowany jest eksport jakichkolwiek danych, dostęp do iCloud również jest niemożliwy. Nawet po zakupie pełnej wersji MacFamilyTree nie można przenieść bazy danych z wersji demo. Jednym słowem - nie warto tworzyć swojego drzewa genealogicznego w "demówce" MacFamilyTree i pewnie dlatego dostępna jest przykładowa baza danych JFK, aby zapoznać się z programem.

Dwa filmiki z prezentacjami MacFamilyTree 7 i MobileFamilyTree 7:

Mobilną wersję FamilyTree 7 opiszę niedługo w osobnym temacie w odpowiednim dziale.

Czy kupiłbym ponownie MacFamilyTree 7 gdybym nie miał pełnej wersji od dewelopera? Czekałbym na promocję i kupiłbym na pewno, przy pełnej kwocie zastanowiłbym się nad zakupem ale tylko dlatego, że lubię czekać na promocje jeśli jest szansa, że się pojawią. Normalna cena MacFamilyTree 7 to 44,99€, a do kompletu warto mieć MobileFamilyTree 7 za 13,99€, więc na chwilę obecną to prawie 60€. W promocji, a ostatnia była na przełomie 2013 i 2014 roku za komplet trzeba było dać niespełna 28€ (21,99€ i 5,99€).
Jeśli masz Mac'a i szukasz dobrego, przyjemnego dla oka programu do tworzenia drzew genealogicznych to MacFamilyTree 7 mogę śmiało polecić mimo kilku niedogodności, o których wspomniałem wcześniej.

Na koniec jeszcze garść przydatnych adresów, pod którymi można znaleźć dane o swoich przodkach:
http://genealodzy.pl
https://familysearch.org/search/collect ... Id=1927187

Głównie dzięki księgom parafialnym, które można przeglądać w familysearch.org udało mi się dotrzeć do przodka urodzonego około roku 1760 (nie znalazłem jeszcze jego daty urodzenia ale miał dziecko w 1779 roku).

Przydać się mogą także:
http://www.szukajwarchiwach.pl
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
iAdmin
Administrator

Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak

Postprzez iAdmin Wt, 23 gru 2014, 20:55:17

Promocja na MacFamilyTree 7 z 44.99€ na 21.99€.
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
iAdmin
Administrator

Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak

Dodaj do:  Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot

Powrót do Recenzje aplikacji na Mac OS