Forum myiPhone.com.pl : wszystkie tajemnice iPhone'a, iPada, iOS, Apple w Twoim zasięgu

Test zestawu transmiterów sieciowych TP-LINK TL-WPA2220KIT

Nowinki ze świata nowoczesnych technologii, ale nie dotyczące bezpośrednio iPhone'a czy Apple

Postprzez iAdmin Śr, 9 kwi 2014, 14:42:11

Obrazek

Poza miastami, gdzie nie dociera sieć 3G czy LTE trudno sobie wyobrazić korzystanie z internetu bez dostępu do sieci WiFi, a z kolei zasięg sieci bezprzewodowych w domu nie u każdego jest optymalny; a to słabe anteny routera, a to zbyt grube czy mocno zbrojone mury skutecznie tłumiące fale radiowe.
Antenę w routerze można wymienić na nieco mocniejszą, wymienić można i router na lepszy model, ale fizyki nie da się oszukać - przy dużych odległościach i większych przeszkodach terenowych nic nie sprawdzi się lepiej jak kolejne punkty dostępowe.

Jedną z możliwości rozszerzenia zasięgu sieci domowej są transmitery sieciowe, których największą zaletą jest fakt, że wykorzystują zwykłą instalację elektryczną - nie trzeba kłaść "skrętki" pomiędzy transmiterem przy routerze i kolejnymi transmiterami rozmieszczonymi po pomieszczeniach, w których wcześniej kulał zasięg domowej sieci.
Dzięki firmie TP-LINK przez ostatnie tygodnie sprawdzałem zestaw takich transmiterów TL-WPA2220KIT, w skład którego wchodzi transmiter sieciowy AV200 z punktem dostępowym 300Mb/s.

Zestaw prezentuje się następująco:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mniejsze urządzenie to transmiter do którego wpina się kabel podłączony do portu LAN naszego domowego routera.
Większe białe pudełeczko to punkt dostępowy, który wpinamy w zwykłe gniazdko elektryczne tam, gdzie chcemy powiększyć zasięg sieci. Na jednym i drugim urządzeniu wciskamy przyciski "Pair" aby zabezpieczyć transmisję 128-bitowym kluczem AES, czekamy aż oba urządzenia "sparują się" (trwa to około minuty) i to tyle, jeśli zamierzamy tylko podpiąć kablem laptopa bez korzystania dodatkowo z WiFi. W tym drugim przypadku są dwie możliwości: albo klonujemy ustawienia WiFi z dotychczasowego routera korzystając z WPS Clone, albo podpinamy się pod drugą sieć WiFi z transmitera TPLink (domyślne hasło jest na naklejce transmitera, można je zmienić przez panel administracyjny z poziomu przeglądarki www).

Jeśli mamy dużą powierzchnię do pokrycia zasięgiem sieci to można dokupić kolejne punkty dostępowe i sparować je z transmiterem umieszczonym przy routerze.
Teoretycznie transmitery TP-LINK mają zasięg do 300 metrów przez sieć elektryczną w obrębie budynku, ale do 300 metrów długości kabla a nie w linii prostej. W praktyce spokojnie wystarczy to na każdy dom z wyjątkiem ogromnych wilii. Ciekawe jak sprawdziłoby się to w bloku, gdyby ktoś chciał udostępnić w ten sposób sieć np. znajomemu mieszkającemu kilka pięter niżej ;) Prawdopodobnie nie byłoby problemu, o ile oba mieszkania byłyby na tej samej fazie.

Panel administracyjny.
Wszystkie podstawowe parametry sieci, jakich potrzebuje zwykły użytkownik, można w TP-Linku ustawić za pomocą panelu administracyjnego. Dostać się możemy do niego przez przeglądarkę www jeśli znamy adres IP, jaki transmiterowi przydzielił nasz router.
Jeśli korzystamy z DHCP na routerze i nie chcemy szukać tego adresu w panelu routera wystarczy ściągnąć skaner ze strony TP-Linka, który wykryje transmiter w sieci i przekieruje do jego panelu administracyjnego.
Skaner dostępny jest także jako aplikacja na OS X, nie tylko Windows; plus dla TP-Link za nie olewanie niszowego systemu jakim mimo wszystko jest OS X.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Realne szybkości transferu danych
W instrukcji do transmitera TPLink jest wyraźnie zaznaczone, aby podpinać te transmitery bezpośrednio do gniazdka a nie poprzez przedłużacz. Przez przedłużkę będzie wprawdzie wszystko działało, ale wolniej. Oprócz jakości połączenia elektrycznego pomiędzy gniazdkami na szybkość transferów wpływ ma także rodzaj instalacji elektrycznej w domu.

W jednym pokoju, który czeka na remont mam jeszcze aluminiową instalację, w pozostałych miedzianą.
Przy połączeniu miedź-miedź bez żadnej przedłużki przez transmitery dało się uzyskać połączenie w okolicach 100 Mb/s (tyle mogłem maksymalnie uzyskać, bowiem mój router nie ma portów gigabitowych). Podłączenie transmitera w pokoju z aluminiową instalacją spowodowało spadek transferu o ponad połowę (do około 40 Mb/s czyli ok 5 MB/s). Podobne prędkości dało się uzyskać przy instalacji miedzianej z dodatkową przedłużką, także na kablu miedzianym ale mimo wszystko osłabiało to szybkość transferu.

Prawdziwym zabójcą szybkości działania sieci okazała się natomiast dodatkowa przejściówka podłączona w pokoju z aluminiową instalacją, do której dopiero włączyłem transmiter. Przy takiej kombinacji prędkość transferu danych (a wszystkie prędkości sprawdzałem poprzez kopiowanie większych plików pomiędzy MBA a NAS'em) spadła to 1,7-1,8 MB/s czyli około 20 Mb/s. Komfort korzystania z dobrodziejstw internetu i sieci domowej nie był duży, ale przynajmniej dało się korzystać z sieci i mieć dostęp do NAS'a w miejscu, w którym wcześniej takiej możliwości praktycznie nie było.

Podsumowanie
Transmitery sieciowe TP-Link bardzo dobrze sprawdziły się w codziennym użytkowaniu. Powiększyły skutecznie zasięg sieci tam, gdzie wcześniej praktycznie nie działała. Transmiter przydał się także do podpięcia sieci pod TV. Po kablu nie było najmniejszego problemu z odtwarzaniem fullHD z NAS'a na TV, po WiFi czasami przycina.

Taki zestaw transmiterów, jaki miałem okazję przetestować kosztuje około 230 zł. Czy warto je kupić? Zdecydowanie tak, jeśli zależy nam na połączeniu z siecią za pomocą kabla, a nie chcemy rozpruwać mieszkania lub ciągnąć kabli po kątach.

W przypadku WiFi sprawa jest otwarta. Nowy router z szybszym WiFi o większym zasięgu kosztowałby porównywalnie do takiego zestawu transmiterów, a porządny router co najmniej 2 razy więcej, a dopiero po zakupie routera można sprawdzić czy rzeczywiście okaże się lekarstwem na słaby zasięg sieci. Z transmiterami sprawa jest o tyle łatwiejsza, że tam gdzie gniazdko tam mamy nowy punkt dostępowy i po kablu i bezprzewodowo ;)

Dziękuję firmie TP-Link za udostępnienie sprzętu do testów
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
iAdmin
Administrator

Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak

Postprzez mymon Śr, 9 kwi 2014, 18:06:47

iAdmin napisał(a):Ciekawe jak sprawdziłoby się to w bloku, gdyby ktoś chciał udostępnić w ten sposób sieć np. znajomemu mieszkającemu kilka pięter niżej Prawdopodobnie nie byłoby problemu, o ile oba mieszkania byłyby na tej samej fazie.

Miałem kiedyś w sieci kilka apartamentowców i nie działa to tak pięknie. Instalacja budynku była nowa (2000 rok) Dla każdego z pionów była osobna skrzynka rozdzielcza z odcięciem próżniowym
Z tych rozdzielni leci kabel do poszczególnych apartamentów/mieszkań w których każdy ma swój własny licznik i skrzynkę rozdzielczą znowu z odcięciem próżniowym a za nim średnio 20 bezpieczników i dopiero gniazdka

Nie jestem elektrykiem i nie wiem co trzeba zrobić żeby takie wypierdki zadziałały - możliwe że się da
W w/w apartamentowcach zastosowano urządzenia motorolli za kilkanaście tysięcy euro które były uwzględnione już w projekcie budynku (zanim jeszcze powstał) a i tak nie działały tak jak to było w projekcie - dlatego właściciel zlecił to mojej firmie
My dorzuciliśmy do tego kilka dslam'ów które działały na niezależnej instalacji telefonicznej
a i tak skończyło się na tym że sprzedaliśmy to innej firmie ;)

Wszystko zależy od instalacji - czasem się da a czasem lepiej wywiercić kilka dziur pod skrętkę zwłaszcza jak ktoś ma własny dom ;)

Przykład: Wrocław
20 letni klocek z grubymi ścianami nośnymi. Instalacja na miedzi z 3 bezpiecznikami na 80m² :crazy:
Wystarczy włączyć coś na tej samej linii (czajnik/żelazko/odkurzacz) i jest po zawodach ;)
Trochę lepszym rozwiązaniem jest wireless extender ale szału nie ma więc skończyło się na kablu 8-)
I see dumb people… they're everywhere… they walk around like everyone else… they don't even know that they're dumb…
And… Some of them… They post here
mymon

Mój: brak
iOS: Lolipop

Postprzez iAdmin Śr, 9 kwi 2014, 19:30:34

mymon napisał(a):Wszystko zależy od instalacji - czasem się da a czasem lepiej wywiercić kilka dziur pod skrętkę zwłaszcza jak ktoś ma własny dom

Jeśli router masz przez ścianę ze sprzętem, który chcesz podłączyć to pewnie, że tak. Ja tylko żałuję, że nie położyłem skrętki wraz z nową instalacją kilka lat temu... może przy kolejnym większym remoncie to zrobię tak aby były od razu w ścianach gniazdka z RJ45, przede wszystkim w okolicach TV.
Do tego czasu prędzej wymienię router na szybszy i sprawdzę czy mocniejszy router i szybsze WiFi wystarczą na pokrycie całego terenu, a jeśli nie to wiem przynajmniej, że transmitery też się sprawdzą w moim przypadku.
Pomagam TYLKO na forum.

iAdmin
Administrator

Postprzez agalin Śr, 9 kwi 2014, 19:46:30

Fajnie, że aplikacja na OSX jest... Ale czy ja wiem czy jest to taki niszowy system? 5-10% udziału w rynku (zależnie od źródeł) - z OSX trzeba się coraz bardziej liczyć 8-)
Szkoda, że żaden nie udostępnia portu USB na np. drukarkę czy dysk. Routery TP-Linka mają to zrobione całkiem przystępnie (np. drukarka widziana jak podpięta bezpośrednio do PC, sterownik dostępny chyba też na OSX)...
2012-07-18 Przyjechał kurier z Orange z nowym iPhone 4s Black... NARESZCIE! :D
2016-03-31 Przesiadka na 6s Space Grey.
agalin

Mój: iPhone 6S
iOS: 9.3.1
Jailbreak: Nie
Game Center: Agalino

Postprzez iAdmin Śr, 9 kwi 2014, 19:53:01

Na to jest inne, wygodniejsze rozwiązanie: drukarka sieciowa ;).
Z transmiterów nie widzę nic z USB: http://www.tp-link.com.pl/products/?categoryid=206

Jeszcze odnośnie OS X: w PL OS X to system niszowy, przede wszystkim ze względu na cenę komputerów Apple ale i przyzwyczajenia ludzi do okienek, dla których komputer=windows.
Przykładowo: z odwiedzających to forum użytkowników OS X ma niespełna 6%, a z racji tematyki to wynik zawyżony w stosunku do średniej.
Pomagam TYLKO na forum.

iAdmin
Administrator

Postprzez agalin Śr, 9 kwi 2014, 22:27:30

Statystyki były globalne. A TP-Link jest firmą raczej nastawioną międzynarodowo :crazy: Mimo wszystko takie usb w każdym module byłoby całkiem przyjemnym dodatkiem umożliwiającym łatwe usieciowienie sprzętu.
2012-07-18 Przyjechał kurier z Orange z nowym iPhone 4s Black... NARESZCIE! :D
2016-03-31 Przesiadka na 6s Space Grey.
agalin

Mój: iPhone 6S
iOS: 9.3.1
Jailbreak: Nie
Game Center: Agalino

Dodaj do:  Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot

Powrót do Technology News