Forum myiPhone.com.pl : wszystkie tajemnice iPhone'a, iPada, iOS, Apple w Twoim zasięgu

[Nawigacja] Navigation for Europe – iGO My way 2010 v1.3.2

Szczegółowe recenzje, ze screenami opisy innych (poza grami) aplikacji z AppStore

Postprzez iAdmin Wt, 25 sty 2011, 16:14:11

Navigation for Europe – iGO My way 2010

Kategoria: Nawigacja GPS
Wersja: 1.3.2
Cena: 79,99 €
Rozmiar: 1,84 GB
Wymagania: iPhone 3G, 3GS, iPhone 4, (iPad 3G?) z firmware minimum 3.0.
Link bezpośredni do AppStore: klik

Screeny:
Obrazek
Spoiler:

Opis aplikacji:
Navigation for Europe – iGO My way 2010: w skrócie w recenzji będę używał nazwy iGO Europe.
iGO Europe z mapami całej Europy to jedna z ostatnich recenzowanych przeze mnie nawigacji GPS na iOS (prawie wszystkie są już opisane).
Wraz z zakupem iGO Europe otrzymujemy mapy całej Europy.
Dostawcą większości map państw europejskich w iGO Europe jest NAVTEQ. Mapy Polski pochodzą jednak nie z NAVTEQ’a a z Emapa sp. z o.o. i są datowane na bliżej nieokreślony miesiąc 2010 roku.
Ostatnia aktualizacja aplikacji miała miejsce 7 grudnia 2010r. i aktualizacja obejmowała m.in. mapy, więc można w przybliżeniu stwierdzić, że mapy są z końca 2010 roku.

Wielkość pliku w App Store: 1,84 GB
Ilość zajmowanego miejsca po instalacji: 1,85 GB
Wolne miejsce potrzebne na czas instalacji: dokładnie nie wiem, pewnie minimum 3-4 GB.
Aktualizacje map: darmowe

Dostosowanie do iOS 4.x, iPada i ekranu Retina iPhone’a 4:
Z wymagań opisanych w App Store wynika iGO Europe działa także na iPadzie.
Z opisu aplikacji z App Store z kolei jest informacja, że działa tylko na iPhone'ach, ale podejrzewam, że na iPadzie 3G będzie działać (tego nie sprawdzałem z racji tego, że iPada nie posiadam).

W obecnej wersji jeszcze brak wsparcia dla rozdzielczości Retina w iPhonie 4, ale na ekranie iPhone’a 4 iGO Europe prezentuje się przyzwoicie.
Jest natomiast wsparcie dla multitaskingu. Co więcej w ustawieniach można wybrać czy nawigacja ma pracować w tle (tzn. korzystać non stop z sygnału GPS) czy na czas pracy z inna aplikacją wyłączyć GPSa aby oszczędzić baterię.

Nawigacja: wybór trasy, personalizacja:
  • nawigacja do adresu lub kodu pocztowego (kody pocztowe formatem dostosowane do kraju czyli np. w Polsce pięciocyfrowe z myślnikiem, w UK kombinacja liter i cyfr itd.)
  • nawigacja do POI:
    - stacje paliw
    - restauracje
    - parkingi
    - pozostałe POI
    Ciekawie rozwiązane jest wyszukiwanie POI, do których chcemy dojechać:
    Obrazek
  • nawigacja do wybranego punktu na mapie
  • nawigacja do kontaktu
  • nawigacja do ulubionych
  • nawigacja do poprzednich lokalizacji (czyli historii)
  • nawigacji do skrzyżowań (przecznice)
  • Wybór trasy: szybka, krótka, ekonomiczna, łatwa
  • Tryb poruszania się: samochód, pieszy, rower, pojazd uprzywilejowany, autobus, taxi
  • Drogi płatne: tak, nie.
    Tutaj jest podział na dwie kategorie dróg płatnych: opłata za przejazd (za każdy km) i opłata okresowa (winiety). Obie opcje są rozdzielone i dla każdej można wybrać tak lub nie.
  • Autostrady: tak, nie
  • Drogi gruntowe: tak, nie
  • przeglądanie planu trasy w trzech trybach: lista ulic, plan trasy, szczegółowe instrukcje
  • Tunnel Mode: nie testowałem tego, ale zdaje się to podtrzymanie trasy podczas zaniku sygnału w tunelu.
  • Asystent pasa ruchu

Po włączeniu iGO Europe przywita nas bardzo przyjazny i intuicyjny interfejs. Na ekranie powitalnym mamy bowiem małe okienko z mapą i obok trzy duże przyciski:
Cel podróży
Moja trasa
oraz wszystko inne po naciśnięciu przycisku Więcej.
Wybieramy cel podróży, iGO Europe wyznacza nam trasę według kryteriów z ustawień i zanim potwierdzimy wybór trasy możemy podejrzeć inne możliwości.
Przykładowo: jeśli mamy w opcjach ustawioną ekonomiczną metodę wyznaczania trasy możemy w locie podejrzeć wszystkie pozostałe opcje. Jest to bardzo dobrze rozwiązane, ponieważ na ¾ ekranu mamy mapkę a w ¼ ekranu są przyciski odpowiadające za wszystkie cztery metody wyznaczania trasy wraz z odległością i przewidywanym czasem podróży.
Wybierając każdą z metod na mapie od razu zmienia nam się trasa i widzimy jak na dłoni wszystkie możliwe opcje.
Można wybierać punkty pośrednie.
Nie ma niestety możliwości zdefiniowania tras podróży i ich zapisania.
Możemy oczywiście korzystać z historii naszych podróży, co po części może spełniać funkcję planów podróży.

W trybie pieszego na urządzeniu z kompasem (testowane na iPhonie 4 wiec może to dotyczyć tylko żyroskopu, nie jestem do końca pewien) na ekranie mamy mapę w kierunku w jakim się poruszamy. Obracając się na ekranie zobaczymy to co rzeczywiście jest przed nami w czasie rzeczywistym.

Komunikaty głosowe:
Komunikaty głosowe są dostępne w wielu językach w tym oczywiście w języku polskim.
Do wyboru mamy głos damski jak i męski.
Komunikaty głosowe są głośne, w dodatku możemy ustawić szybko z poziomu ekranu głównej podbicie dźwięku. Sam komunikat głosowy jest poprzedzany krótkim sygnałem, który ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że za chwilę pojawi się istotna informacja.
iGO Europe poinformuje nas głosowo także np. o zaniku sygnału GPS, zmianie trasy.
Komunikaty np. o braku sygnału GPS czy zmianie trasy nie są poprzedzone sygnałem, o którym przed chwilą pisałem.

W iGO Europe są dostępne głosy TTS, przy czym nie w języku polskim (sądząc po ustawieniach).
Co dziwne w teście wybrałem głos polski damski i oprócz zwykłych komunikatów głosowych miałem także komunikaty TTS w języku polskim.

Czasami komunikaty nakładały się na siebie, tzn. nie skończył się komunikat zwykły a zaczynał się dokładniejszy TTS.

Pozostałe funkcje:
  • Opcja: gdzie ja jestem
  • schemat kolorów: automatyczny dobór motywu dnia i nocy przy czym można zdefiniować osobno kolor mapy i wygląd menu
  • alarmy przekroczenia prędkości: tak, z możliwością wyłączenia ostrzeżeń dźwiękowych
  • ostrzeżenie o radarach: tak (jak wyżej: z możliwością wyłączenia)
  • sterowanie iPodem, tworzenie list
  • widok 2D/3D: tak, przy czym widok 3D ma jeszcze 2 opcje: 3D i 3D+
  • Budynki 3D: tak
  • klawiatura QWERTY: tak (z inteligentnym wybieraniem kolejnych liter), do wyboru także inne układy klawiatury.
  • galeria pojazdów 3D
  • animacje: możliwość włączenia dodatkowych animacji, dzięki czemu poruszanie się po aplikacji urozmaicone jest animacjami przejścia z jednego ekranu na drugi
  • przycisk wyłączenia aplikacji w samej aplikacji
Opcja: gdzie ja jestem jest przewidziana do sytuacji alarmowych. Wybierając tą opcję na ekranie dostaniemy informację o naszych dokładnych współrzędnych geograficznych i wysokością n.p.m.. Z poziomu tego ekranu mamy także dostęp do danych kontaktowych i położenia najbliższego posterunku policji, służby zdrowia, bankomatu oraz mechanika (wszystkie dane z wbudowanej bazy POI).

Ciekawa i zabawna jest możliwość wyboru innej niż domyślna strzałka, grafiki symbolizującej nasze położenie na mapie. Do wyboru zamiast strzałki mamy kilkanaście obiektów 3D, w tym oprócz oczywistych (pojazdów) możemy wybrać np. latający dywan ( ;) ), czołg, bolid F1, quad, ambulans, skuter śnieżny.
Możemy osobno zdefiniować tą ikonkę dla trybu samochodu, pieszego oraz wspólną dla innych pojazdów.
Obrazek

Na wzmiankę w tym miejscu zasługuje także obsługa iPoda: mamy do niego szybki dostęp: wystarczy na nacisnąć w dowolnym punkcie mapy i pojawi się ekran opcji, w którym na dole będą przyciski sterowania odtwarzaczem.

Podsumowanie:
Navigation for Europe – iGO My way 2010 (vel. iGO Europe) - cóż tu dużo mówić po powyższym opisie.
Nawigacji tej nie można nic poważnego zarzucić, dobrze sprawuje się jako nawigacja choć jak wyżej napisałem w przypadku gdy mamy skręt za skrętem w dużej ilości w krótkim czasie sygnał informujący o tym, że za chwilę będzie komenda głosowa, zaczynał mnie lekko denerwować (wrażenie czysto subiektywne, niektórych może to nie przeszkadzać a może znajdą się tacy, którzy nagrają sobie ten sygnał i będą odtwarzać w kółko).

Ten sygnał jest tylko przed komunikatem o skrętach czy manewrach jakie musimy wykonać.
W normalnych warunkach, gdy nie musimy co kilkadziesiąt metrów skręcać w kolejne ulice, nie było to denerwujące.

Zabawne są te obiekty 3D, całe menu, nie tylko to na głównym ekranie jest przemyślane i intuicyjne.
Brakuje trochę wsparcia dla Retiny, ale trzeba zacząć od funkcjonalności a później grafiki. Funkcjonalność iGO Europe stoi na wysokim poziomie, więc może i wsparcia dla Retiny doczekamy się niedługo.

Tryb pieszego z obracającą się mapą jest bardzo wygodny przy pieszych podróżach.
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
iAdmin
Administrator

Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak

Dodaj do:  Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot

Powrót do Recenzje App z AppStore