Forum myiPhone.com.pl : wszystkie tajemnice iPhone'a, iPada, iOS, Apple w Twoim zasięgu

[Nawigacja] MapaMap Travel PL (v1.0.0)

Szczegółowe recenzje, ze screenami opisy innych (poza grami) aplikacji z AppStore

Postprzez iAdmin Pn, 11 kwi 2011, 20:02:15

MapaMap Travel PL

Kategoria: Nawigacja GPS
Wersja: 1.0.0
Cena: 29,99 €
Rozmiar: 201 MB
Wymagania: iPhone 3G/3GS/4, iPad z 3G, firmware minimum 4.1
Link bezpośredni do AppStore: klik

Screeny:
Obrazek
Spoiler:

Opis aplikacji:

MapaMap Travel PL to rodzima nawigacja na iOS dostępna w App Store. Producentem jest Imagis S.A.
Dostawca map: mapGO.pl (mapa Polski).
W cenie aplikacji otrzymujemy pełnosprawną aplikację bez limitu czasowego na korzystanie z niej.

Dokładność map: bardzo dobra
Wielkość pliku w App Store: 201 MB
Ilość zajmowanego miejsca po instalacji: 316 MB
Wolne miejsce potrzebne na czas instalacji: pewnie do ok. 1 GB
Aktualizacje map: darmowe, przynajmniej na razie.

Dostosowanie do iOS 4.x, iPada i ekranu Retina iPhone’a 4:
MapaMap Travel PL wymaga iOS 4.1 więc oczywiście jest dostosowana do czwartej generacji iOS (dawniej iPhone OS).
Twórcy zadbali także o wsparcie dla wielozadaniowości.

Pod względem graficznym twórcy także się postarali i można cieszyć oko obrazami dostosowanymi do Retiny.

Nawigacja: wybór trasy, personalizacja:
  • - nawigacja do adresu z numerami budynków włącznie
  • - nawigacja do ulubionych
  • - nawigacja do domu
  • - nawigacja do lokalizacji z historii
  • - nawigacja do kontaktu
  • - nawigacja do współrzędnych geograficznych (długość i szerokość geograficzna z dokładnością do sekund)
  • - nawigacja do punktu na mapie
  • - nawigacja do POI (w mieście, własne, w okolicy, w pobliżu celu, na trasie)
  • - wybór trasy: szybka, krótka
  • - omijanie: drogi płatne, punkty poboru opłat, autostrady, drogi lokalne
  • - planowanie tras (opisane dokładniej niżej).

Nie ma możliwości nawigowania do kodu pocztowego.

Na duży plus zasługuje natomiast sposób w jaki możemy planować trasy.
Jest on chyba najlepiej rozwiązany spośród wszystkich nawigacji jakie do tej pory testowałem i które miały możliwość planowania trasy.
Każdy adres, POI, punkt na mapie można od razu dodać do planu podróży, kolejne punkty można łatwo strzałkami przesuwać w górę/dół, kasować.
Oczywiście zapisywać można wiele różnych tras, nie tylko jedną.

Z głównego ekranu podczas nawigowania mamy szybki dostęp do parkingów, restauracji i stacji paliw (z wbudowanej bazy POI), a także do sterowania iPodem i szybkim wyciszaniem dźwięków.
Wystarczy dotknąć dolnego paska informacyjnego aby zobaczyć te opcje.

Nie ma w MapaMap Travel możliwości blokowania z góry np. płatnych tras, ale jest możliwość blokowania odcinków dróg i ponowne wyliczanie trasy.

Po zjechaniu z wyznaczonej trasy MapaMap bardzo szybko (50, może max 100 metrów) wyznacza nową trasę. Raz pamiętam, że zdziwiło mnie aż że tak szybko zareagowała: nie skręciłem specjalnie na skrzyżowaniu, przejechałem prosto i ledwo po przejechaniu za zebrę po drugiej stronie skrzyżowania nowa trasa była gotowa.

Bardzo sprawnie MapaMap radzi sobie także z wykrywaniem ograniczeń prędkości. Tuż po przekroczeniu znaku ograniczenia prędkości alarm w aucie i upomnienie, że za szybko jadę.
Nie wiem czy to tylko kwestia dokładności map, dobrego łapania fix'a czy obie te cechy, ale pod tym wzlędem MapaMap mile mnie zaskoczyła.

Komunikaty głosowe:
MapaMap Travel PL oprócz jezyka polskiego może odtwarzać komunikaty głosowe po angielsku (UK lub US), niemiecku, czesku, słoweńsku i .. wietnamsku.
W takich samych językach może być menu aplikacji.

Wracając do komunikatów głosowych w języku polskim: dostępny jest jeden głos (damski). Jakość dźwięku dobra, miły głos kobiecy.
Komunikaty wygłaszane z dobrym wyprzedzeniem przed manewrem.
Generalnie tutaj nie mam się do czego przyczepić.

Pozostałe funkcje:
  • Fotoradary: TAK (ostrzeganie dźwiękowe przed fotoradarem)
  • POI: TAK (aktualnie baza zawiera prawie 220 tys. miejsc) i możliwość dodawania własnych punktów POI
  • Kolorystyka: dzienna, nocna, automatyczny dobór (z wyborem motywu i tapety dla trybu dziennego i nocnego z osobna)
  • Widok 2D/3D: TAK
  • Budynki 3D: TAK (24 fotorealistyczne budynki, tzw. Landmarki, dla Warszawy)
  • Klawiatura QWERTY: Tak (z iOS)
  • Ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości:
  • Możliwość zmiany stylu aplikacji (biały lub czarny).
  • Wiele pojazdów 3D
  • Dostosowanie wielkości czcionki nazw ulic
  • Personalizacja informacji wyświetlanych na pasku podczas nawigowania
  • Opcja zwiększania głośności komunikatów głosowych w zależności od prędkości
  • Sterowanie iPodem
  • Dane topograficzne uwzględnione na mapach

Podsumowanie:

MapaMap Travel PL, wydana po cichu, bez zbędnych szumnych zapowiedzi jak w przypadku pewnej innej nawigacji, okazała się produktem naprawdę dobrym, dopracowanym choć wyposażonym w mniejszą ilość ustawień niż niektóre wcześniej opisywane przeze mnie nawigacje.

Plusy: proste i intuicyjne menu, bez zbędnych wodotrysków, szybka reakcja na zmianę trasy.
Spora baza POI i planowanie trasy. Sprawne wyliczanie tras i dokładność pozycji.
Podczas jazdy odległość jaka pozostaje do miejsca najbliższego manewru zmienia się co metr co daje odczucie rewelacyjnie działającego GPSa. Oczywiście GPS nie ma dokładności 1 metra (dla celów cywilnych ok. 10 m).
Dane topograficzne uwzględnione na mapie to także przyjemny dodatek. Jedziemy przez miasto obok parku, stawu: na mapie widzimy zielony park, niebieski staw, itd. Dodatków topograficznych jest sporo.

Minusy:
Przy obrocie do trybu landscape i odwrotnie nawigacja chwilę myśli, kręci się kółeczko i po 2 sekundach przestawia się na odpowiedni tryb (pionowy lub poziomy). Nie ma błędów w wyświetlaniu, ale ten mały lag można dopracować.

Raz czy dwa w dość gęstej zabudowie zdarzyło się, że MapaMap zgubiła na chwilę dokładną pozycję i pogubiła się, ale dość szybko pełną sprawność odzyskała.

MapaMap nie ma także usługi ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym i tym samym omijania korków.

Mogłyby być większe ikonki POI na mapie.

Na zakończenie sprawa licencji.
Nie wiem czy nikt nie zauważył czy to złość po wcześniejszej nieudanej premierze innej, wyczekiwanej od dawna nawigacji na to nie pozwoliła.

Z licencji, którą można przeczytać tutaj wynika, że z nawigacji MapaMap Travel PL można w jednym czasie korzystać tylko na 1 urządzeniu w danym czasie (punkt 4.2).

Nie jest to ograniczenie do instalacji na 1 urządzeniu, tylko do używania w danej chwili na jednym urządzeniu.
Wątpię, aby było to weryfikowane online czy używamy w danym czasie na swoich dwóch iUrządzeniach z iOS MapyMap, ale używanie na kilku urządzeniach w jednym czasie byłoby niezgodne z licencją.

Kategorycznie zabraniam kopiowania tej recenzji w całości czy w częściach bez zgody autora, czyli mojej i dziękuję IMAGIS S.A. za udostępnienie jednego kodu do testów.
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
iAdmin
Administrator

Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak

Postprzez purcel Pn, 11 kwi 2011, 20:39:08

Fajna recenzja, ale chciałbym się odnieść do jednego puntu - dotyczącego aktualizacji map. Właściwie nigdzie nie znalazłem żadnego wpisu mówiącego o tym, że producent MapaMap będzie udostępniał za darmo aktualizacje map :( Dzisiaj kontaktowałem się z suportem MapaMap i mimochodem zapytałem sie o aktualizacje. Z odpowiedzi mi nadesłanej można wywnioskować, że producent myśli nad uaktualnieniami map - przecież w dniu wydania MapyMap mapa miała już dwa nowsze wydania które nie zostały "wmontowane" w program, a nadesłana odpowiedź brzmiała cyt:
"Aktualizacje zakupionego przez Pana produktu są przewidziane, jednak na dzień dzisiejszy firma nie ustaliła nic konkretnego jak będzie to wyglądało, również odnośnie kwestii cenowej. Nie jestem w stanie podać Panu na dzień dzisiejszy żadnych informacji w tym temacie."
Wynika z tego, że rozważają płatne aktualizacje :( To by było na tyle i jeszcze raz gratulacje za recenzję.
purcel

Mój: iPhone 4S
iOS: 5.0.1
Jailbreak: Nie

Postprzez iAdmin Pn, 11 kwi 2011, 20:44:00

Ok, dodałem tak jak w przypadku pozostałych recenzji:

Aktualizacje map: darmowe, przynajmniej na razie.

W zasadzie dopóki ktoś nie wpadnie na pomysł płatnych aktualizacji póki co są darmowe za wyjątkiem AutoMapy, ale tutaj nie sama aktualizacja jest płatna co subskrypcja na kolejny rok.

Aktualizacje aplikacji z App Store same w sobie są darmowe i jeśli producenci różnych nawigacji będą chcieli wprowadzić płatne aktualizacje map będą musieli najpierw zaktualizować samą aplikację i dostosować ją do subskrypcji bądź innej formy płatności.
Pomagam TYLKO na forum.

iAdmin
Administrator

Postprzez marek1128 Wt, 12 kwi 2011, 16:40:39

iAdmin napisał(a):MapaMap Travel PL
Brakuje w MapaMap Travel PL możliwości blokowania płatnych dróg, autostrad, promów czy dróg gruntowych.

Nie zgadzam się z tym, ponieważ w opcjach jest możliwość, wyłączenia wyżej wymienionych dróg, nie ma promów jedynie i to jest moim zdaniem jedyna wada.
marek1128

Mój: iPhone 6
iOS: 10.2.1
Jailbreak: Nie
Game Center: mk00h

Postprzez iAdmin Wt, 12 kwi 2011, 18:27:35

marek1128, sprawdziłem raz jeszcze opcje i rzeczywiście jest ta opcja.
Jak sprawdzałem menu iPhone'a miałem w trybie pionowym i w opcjach najwidoczniej nie przesunąłem w dół strony.

Dzięki za informację. Zaraz poprawię recenzję.
Pomagam TYLKO na forum.

iAdmin
Administrator

Dodaj do:  Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot

Powrót do Recenzje App z AppStore