Forum myiPhone.com.pl : wszystkie tajemnice iPhone'a, iPada, iOS, Apple w Twoim zasięgu

iSłownik - wyjaśnienie pojęć związanych z iPhone'm

Newsy ze świata Apple, iOS, iPhone, iPad bez OS X i komputerów Mac

Postprzez iAdmin Śr, 6 maja 2009, 22:46:11

Wyjaśnienie ważniejszych pojęć, terminów, zwrotów związanych z iPhone'm, a których początkujący użytkownicy tego telefonu mogą nie znać czy nie kojarzyć prawidłowo.

iSłownik (v.3.2) Aktualizacja: 29.01.2013


Skróty stosowane na forum (wyjaśnienia niżej w temacie):
BB - baseband
CF - Custom Firmware
iP, iP3G, iP3GS, iP4, iP4S - w skrócie odpowiednio iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S
iPT, iPT2G, iPT3G, iPT4G - w skrócie odpowiednio iPod Touch 1, 2, 3 i 4 generacji
JB - Jailbreak

A
Absinth GreenPois0n - narzędzie do trwałego Jailbreaku iPhone'a 4S (z iOS 5.0 i 5.0.1) oraz iPada 2 z iOS 5.0.1. Autorami jest Chronic Dev Team, a głównym "dostawcą" exploitu jest pod2g.
Aktualizacja - zmiana wersji oprogramowania (firmware'u) iPhone'a na najnowszą dostępną. Aktualizacje możliwa jest wyłącznie przez iTunes.
Aktywacja - proces aktywowania iPhone'a przez iTunes. Po wyjęciu z pudełka iPhone'a nie można używać od razu, trzeba podłączyć go kablem do komputera i aktywować przez iTunes.
App Store - sklep z aplikacjami do iPhone'a. Do zakupu czy pobierania darmowych aplikacji potrzebne jest konto w iTunes Store.

B
Baseband - inaczej modem, który odpowiada za komunikację z siecią komórkową. Umożliwia więc dzwonienie, wysyłanie wiadomości, korzystanie z internetu. Wersja oprogramowania basebandu to nie to samo co wersja firmware. Modem odpowiedzialny jest również za simlocka.
BlackRa1n - program autorstwa Geohot'a służący do JB urządzeń z firmware 3.1.2
BlackSn0w - program autorstwa GeoHot'a służący do zdejmowania simlocka z iPhone'a 3G i 3GS z modemem w wersji 05.11.07 czyli takim, jaki jest w firmware 3.1 i 3.1.2.
Bootloader - coś na kształt BIOS-u w komputerach, odpowiedzialny za start systemu operacyjnego w iPhonie.
Bootrom - to pamięć ROM (Read-Only Memory) na której znajduje się bootloader (program odpowiedzialny za rozruch urządzenia i uruchomienie systemu operacyjnego).

C
CDMA - technologia sieci komórkowych, w Polsce wykorzystywana na razie tylko na potrzeby internetu (np. Orange), w USA cała sieć Verizon działa na CDMA i m.in. to było powodem pojawienia się na rynku iPhone'a 4 CDMA.
CF - tzw. Custom Firmware, czyli oprogramowanie na iPhone'a zmodyfikowane przy pomocy narzędzia PwnageTool. Po wgraniu takiego CF od razu możemy mieć aktywowanego iPhone'a, zainstalowaną Cydię i tym samym zrobionego Jailbreak'a i wiele innych w zależności od potrzeb.
CF można bez większego problemu znaleźć dzięki google, jednak instalacja oprogramowania zmodyfikowanego przez osobę trzecią może okazać się niebezpieczna z racji tego, że nie wiadomo kto i jak modyfikował soft.
Corona - mała paczka dostępna w Cydii, która z tethered JB potrafi zrobić untethered JB na iOS 5.0.1.
Cydia - aplikacja pozwalająca instalować inne aplikacje, których nie ma w AppStore. W Cydii znajdziemy programy firm trzecich, które nie znalazły się w oficjalnym sklepie Apple z różnych względów (ograniczenia SDK, regulaminu AppStore itp.). Cydia zawiera zbiór źródeł (repozytoria), z których to źródeł pobierane są aplikacje i instalowane na iPhonie. Cydia instalowana jest w procesie Jailbreak'a. Autorem Cydii jest Jay "Saurik" Freeman.
Czujnik oświetlenia w otoczeniu - automatycznie rozjaśnia wyświetlacz, kiedy znajdujesz się w pełnym słońcu lub w jasno oświetlonym pokoju i przyciemna go w miejscach słabiej oświetlonych.
Czujnik zbliżeniowy - Kiedy przyłożysz telefon iPhone do ucha, czujnik odległości natychmiast wyłączy wyświetlacz, aby zaoszczędzić energię i zapobiec przypadkowym dotknięciom.

D
DFU - tryb DFU to specjalny tryb pracy iPhone'a (w prostych słowach to tryb "głębszy" niż tryb awaryjny, o którym za chwilę), niezbędny na przykład do prawidłowego przeprowadzenia Jailbreak'a.
W trybie DFU na ekranie iPhone'a nie ma nic.
Jeśli na ekranie jest ikonka nutki i kabelek tzn, że iPhone jest w trybie recovery (awaryjnym) a nie DFU.
Jak wprowadzić iPhone'a w tryb DFU:
wciśnij razem przyciski Home+Power przez równe 10 sekund, po równo 10 sekundach puść przycisk Power cały czas trzymając Home; trzymając cały czas przycisk Home czekaj aż iTunes wykryje iPhone'a w trybie DFU (Windows również wykryje tryb DFU ).

Downgrade - powrót do starszej wersji oprogramowania. O ile samo cofnięcie firmware'u do starszej wersji jest możliwe, o tyle downgrade oprogramowania modemu jest w większości przypadków niemożliwe (w iPhonie 3G).

E
EDGE - (skrót od ang. Enhanced Data rates for GSM Evolution, inaczej też Enhanced GPRS) – technologia używana w sieciach GSM do przesyłania danych. W iPhonie oznaczany jest literką E. Maksymalna przepływność danych w transmisji EDGE to około 250 kbit/s (w praktyce średnia prędkość przy bardzo dobrym zasięgu to około 150 kbit/s).

F
Firmware (FW) - oprogramowanie iPhone'a. W zależności od wersji firmware'u funkcjonalność iPhone'a różni się od siebie: Historia iOS i iPhone OS

G
Game Center - portal społecznościowy dla graczy umożliwiający zbieranie statystyk, rekordów, osiągnięć itp. czyli coś w stylu popularnego systemu Open Feint, ale stworzone przez Apple.
GPRS - General Packet Radio Service (GPRS), najwolniejsza technologia przesyłania danych o maksymalnej przepływności 56 kbit/s. W iPhonie oznaczona małym kółeczkiem i pojawia się tylko tam, gdzie nie ma zasięgu EDGE.

H
Hard Reset - wymuszony restart urządzenia poprzez jednoczesne wciśnięcie i przytrzymanie przez 8-10 sekund przycisków HOME i POWER.
HDR - technika fotograficzna polegająca na nałożeniu na siebie kilku identycznych kadrów o różnych poziomach naświetlenia więcej na wikipedii. Opcja HDR dostępna jest w iPhonie 4 od softu iOS 4.1 (można ją także po JB włączyć na iPhonie 3GS).

I
iAd - platforma interaktywnej reklamy mobilnej Apple'a, która zaimplementowana zostanie w iPhone OS 4.0
Icy - aplikacja tego typu co Cydia: do instalacji innych paczek po JB.
Icy nie jest już rozwijane, RipDev (twórcy Icy) zakończyli działalność i nie będą rozwijać swojego produktu.
Kod źródłowy Icy został udostępniony jako Open Source.
Icy zapowiadało się dobrze, aplikacja działała szybciej i sprawniej niż Cydia, jednak na firmware 3.x powoduje czasami problemy. Dodatkowo nie obsługuje poprawnie zależności w aplikacjach, z czym Cydia radzi sobie bardzo dobrze.
iH8Sn0w - wydawca programu iReb służącego do JB urządzeń z firmware do 3.1.2
iLiberty - aplikacja zdejmująca simlocka i wykonująca Jailbreak na firmware 1.1.x czyli iPhonie pierwszej generacji. Za pomocą iLiberty można również wprowadzić iPhone'a w tryb recovery czy DFU.
Installer - program podobny do Cydii, czyli umożliwiający instalację programów firm trzecich spoza AppStore. Obecnie Installer jest zdecydowanie rzadziej używany i polecany. Czasy świetności Installera minęły wraz z pojawieniem się oprogramowania 2.0 na iPhone'a.
iTunes - niezbędnik każdego posiadacza iPhone'a. Program pozwalający na wgrywanie danych, zarządzanie biblioteką multimediów w komputerze.
iPhone OS - oprogramowanie na iPhone'a od wersji iPhone OS 1.0 do iPhone OS 3.1.3 (iPhone)/3.2.2(iPad). Od wersji 4.0 iPhone OS został przemianowany na iOS.
Historia iPhone OS i iOS
Więcej szczegółów o iPhone OS 3.0 tutaj oraz tutaj
iOS - oprogramowanie do iUrządzeń począwszy od czwartej jego generacji. Wcześniej nosiło miano iPhone OS.
iReb - program autorstwa iH8Sn0w służący do JB urządzeń z firmware do 3.1.2

J
Jailbreak (JB) - odblokowanie iPhone'a polegające na umożliwieniu dostępu do całego systemu plików. W praktyce oznacza to możliwość instalacji programów firm trzecich (np. z Cydii), modyfikację plików systemowych.
Przewodnik po softach, jailbreaku

K

L

M
Modem - patrz Baseband (wyżej)

Multi-Touch lub multitouch – technologia umożliwiająca kontrolowanie interfejsów graficznych więcej niż jednym palcem jednocześnie, co usprawnia sterowanie komputerem. Urządzenia multidotykowe w przeciwieństwie do zwykłych ekranów dotykowych wykrywają jednoczesne dotknięcie ekranu w wielu miejscach.

N

O
OTA - skrót od Over The Air. Jest to bezprzewodowa metoda aktualizacji systemu iOS bezpośrednio z poziomu urządzenia: Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia. Aktualizacja tą metodą jest znacznie szybsza, bowiem pobierane są tylko aktualizacje systemu a nie cały system (w praktyce zamiast 1 GB jest ~ 100 MB, czasami mniej czasami więcej).
Tą metodę aktualizacji powinny omijać osoby, które chcą zrobić Jailbreak swojego iSprzętu.

P
Push Notification Service (PNS) - usługa pozwalająca na otrzymywanie komunikatów z programów, które są wyłączone. Przydatne przede wszystkim do komunikatorów.
PwnageTool - odpowiednik QuickPWN na MACa, mający więcej możliwości (chociażby tworzenie zmodyfikowanego obrazu firmware nieaktualizującego sterowników modemu w iPhonie 3G).
Przycisk HOME - przycisk pod ekranem iPhone'a
Przycisk POWER - przycisk na górze iPhone'a służący do jego włączania
Przyspieszeniomierz (akcelerometr) - iPhone reaguje na ruchy za pomocą wbudowanego przyspieszeniomierza. Po obróceniu iPhone'a z położenia pionowego do poziomego przyspieszeniomierz wykryje ruch i odpowiednio zmieni kierunek wyświetlania. Natychmiast widzisz więc całą szerokość witryny WWW, oglądasz zdjęcie we właściwych proporcjach lub kontrolujesz grę tylko za pomocą ruchów.

Q
QuickPWN - aplikacja, którą zrobimy Jailbreak na firmware 2.0 i wyższym do 2.2.1 włącznie. Dostępna zarówno na MACa jak i Windowsa

R
Reboot - inaczej restart iPhone'a (wyłączenie i włączenie)
Redsn0w - aplikacja przeprowadzająca jailbreak, aplikacja autorstwa Dev-team'u, dostępna zarówno dla systemu Windows jak i Mac i obsługująca różne wersje iOS'a
Repozytorium - serwery, na których umieszczone są aplikacje na iPhone'a dostępne w Cydii czy Installerze.
Respring - tzw. soft restart, coś na kształt restartu powłoki systemu operacyjnego.
Wyróżnia się 2 rodzaje respringu:
- pełny - restart wszystkich składników powłoki systemu operacyjnego, nie restart całego urządzenia.
- lekki - (taki jak w przypadku np. zmiany języka), refresh SpringBoard
Restore - odtworzenie fabrycznego oprogramowania w iPhonie przez iTunes. Zalecane w przypadku awarii programowej, nieprawidłowego działania iPhone'a itp.

S
Safari – przeglądarka internetowa stworzona przez firmę Apple dla systemu operacyjnego Mac OS X, a od 11 czerwca 2007 także darmowo udostępniana użytkownikom konkurencyjnych systemów operacyjnych Microsoft Windows XP i Microsoft Windows Vista. Wersja Safari mobile jest również wbudowaną przeglądarką w iPhonie i iPodzie touch.
SDK (ang. Software Development Kit) – zestaw narzędzi dla programistów niezbędny w tworzeniu aplikacji korzystających z danej biblioteki, po zapisaniu się do programu developerskiego apple otrzymujemy SDK i pomoc w tworzeniu programów.
SHSH - pliki potrzebne do autoryzacji przy instalowaniu firmware'u na iPhonie 4, 3GS, iPodzie Touch 4G, 3G i 2G.
Standardowo przy instalacji firmware'u iTunes odpytuje serwer Apple i taki firmware musi być przez Apple "podpisany". Apple umożliwia instalację tylko najnowszego na daną chwilę oprogramowania.
Dzięki plikom SHSH możemy zrobić restore do dowolnej wersji firmware'u pod warunkiem, że mamy plik SHSH.
Dla każdego firmware'u plik SHSH jest inny i trzeba go osobno generować.
Plik SSHS jest indywidualny dla każdego iPhone'a i każdego firmware'u na danym iPhonie.
Pliki SHSH można generować tylko dla takich wersji iOS, które Apple aktualnie podpisuje czyli w praktyce tylko najnowszy iOS (oraz ten wcześniejszy, ale tylko kilka-kilkanaście dni od daty wydania najnowszego softu)
Niestety w przypadku iOS 5 pliki SHSH są na dzień dzisiejszy bezużyteczne, bowiem Apple od iOS 5.0 wykorzystuje inny, bardziej zaawansowany mechanizm sprawdzania firmware'u.
Spirit - program do JB na sofcie 3.1.3
SpringBoard - ekran główny iPhone'a na którym są ikonki
SSH - protokół komunikacyjny, za pomocą którego możemy zalogować się przez terminal w iPhonie jako administrator. SSH instaluje się poprzez Cydię. Umożliwia on również dostęp do całego systemu plików przez SFTP (np. program WinSCP). Standardowe dane do logowania to: login root i hasło alpine.
Synchronizacja - wgrywanie danych do iPhone'a za pomocą iTunes.

T
Terminal - konsola pozwalająca na dostęp do konta root z poziomu iPhone'a
Tethered JB - Jailbreak nietrwały, tzn. wymagający każdorazowego podłączenia urządzenia do komputera w przypadku jego rozładowaniu bądź wyłączenia. iPhone z tethered JB nie włączy się normalnie, bez użycia redsn0wa i włączenia w trybie "boot tethered".
Tethering - modem internetowy; udostępnianie internetu prze USB/Bluetooth z naszego iPhone'a dla komutera; konfiguracja na help.benm.at
TinyUmbrella - przydatne narzędzie do zapisywania plików SHSH, ale i potrafiące wprowadzić i wybudzić urządzenie z trybu DFU.

U
Ultrasn0w - aplikacja omijająca simlocka w oprogramowaniu z modemem w wersji 04.26.08, 05.11.07, 05.12.01, 05.13.04 (iPhone 3.0 i 3.0.1, 3.1, 3.1.2, 3.1.3 i iOS 4), autorstwa Dev-team'u
Untethered JB - klasyczny znany od dawna JB, który robimy raz i nic więcej nie trzeba robić. Wykorzystuje 24kpwn. Można go wykonać na wszystkich iPhone'ach ze starym BootROM'em.
Userland JB - metoda JB wykorzystująca do przeprowadzenia procesu JB przeglądarkę internetową. Wykorzystuje luki w zabezpieczeniach MobileSafari.app i zdalnie przeprowadza cały proces. Narzędziem wykorzystującym tego typu lukę ma być m.in.: "Spirit" od Comex'a.

W
Winterboard - aplikacja z Cydii umożliwiająca zmianę wyglądu praktycznie każdego elementu z interfejsu iPhone'a (tapeta, dzwonek, motywy całego systemu itp. itd.)

X

Y
Yellowsn0w - aplikacja omijająca simlocka w iPhonie 3G. Działa obecnie tylko na wersji modemu 02.28.00, która jest standardowo w firmware 2.2

Z

ZiPhone - program, który zdejmował simlocka i robił Jailbreak na firmware 1.1.x, dotyczy więc iPhone'a pierwszej generacji.
Żyroskop - dodatkowy czujnik zastosowany w iPhonie 4 reagujący na ruch telefonu w każdej z trzech płaszczyzn. Dzięki temu ma zapewnić lepsze sterowanie w grach i innych aplikacjach.
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
Avatar użytkownika
iAdmin
Administrator
 
Posty: 15111
Dołączył(a): Pt, 12 paź 2007, 19:56:24
Lokalizacja: /System root#
Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak


Postprzez iAdmin Pn, 1 cze 2009, 15:47:01

Dodane nowe pojęcia autorstwa luk4sz
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
Avatar użytkownika
iAdmin
Administrator
 
Posty: 15111
Dołączył(a): Pt, 12 paź 2007, 19:56:24
Lokalizacja: /System root#
Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak

Postprzez luk4sz Pn, 8 cze 2009, 14:12:59

cydia store alternatywny dla appStore sklep z aplikacjami w którym są programy, motywy etc. niedopuszczone przez apple do appStore. Tak jak i w sklepie apple są tu rzeczy płatne i darmowe.
luk4sz
 

Postprzez Nosek Wt, 23 cze 2009, 23:01:56

Ultrasn0w - aplikacja omijająca simlocka w oprogramowaniu z modemem w wersji 04.26.08 (iPhone 3.0), autorstwa Dev-team'u

Redsn0w - aplikacja przeprowadzająca jailbreak w oprogramowaniu 3.0, aplikacja autorstwa Dev-team'u, dostępna zarówno dla systemu Windows jak i Mac.
Cytat miesiąca:
Spoiler:

Piwo dla zwycięzcy! =]
Avatar użytkownika
Nosek
 
Posty: 2007
Dołączył(a): So, 6 cze 2009, 19:09:29
Mój: iPhone 5S
iOS: 10.3.3
Jailbreak: Nie
Game Center: Nwerty

Postprzez FiTzu Śr, 24 cze 2009, 18:39:38

Tethering - modem internetowy; udostępnianie internetu prze USB/Bluetooth z naszego iPhone'a dla komutera; konfiguracja na help.benm.at
Nie pomagam na PW. Do zadawania pytań służy forum.
Chcesz wygrać aplikację? Sprawdź aktywne konkursy -> Konkursy myiPhone
.Bombing.For.Peace.Is.Like.Fucking.For.Virginity.
Avatar użytkownika
FiTzu
 
Posty: 8256
Dołączył(a): Pn, 15 wrz 2008, 12:58:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Mój: iPhone 6
iOS: 9.3
Jailbreak: Nie
Game Center: iFiTzu

Postprzez FiTzu Śr, 24 cze 2009, 23:34:51

warto by też dodać, że redsn0w dotyczył też JB 2.2.1 iPod'a Touch, tyle, że w innej wersji (chyba. bo nie wiem czy tym też można zrobić JB iPoda Touch fw 3.0)
Nie pomagam na PW. Do zadawania pytań służy forum.
Chcesz wygrać aplikację? Sprawdź aktywne konkursy -> Konkursy myiPhone
.Bombing.For.Peace.Is.Like.Fucking.For.Virginity.
Avatar użytkownika
FiTzu
 
Posty: 8256
Dołączył(a): Pn, 15 wrz 2008, 12:58:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Mój: iPhone 6
iOS: 9.3
Jailbreak: Nie
Game Center: iFiTzu

Postprzez arli16 Pt, 26 cze 2009, 21:42:16

Piszecie,że Safari mobile jest wbudowaną przeglądarką w iPhonie i iPodzie touch. Ja jej jakimś dziwnym trafem nie mam!
:bezradny: proszę o pomoc!
arli16
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 24 cze 2009, 20:59:46
Mój: iPhone 3G
iOS: 3.0
Jailbreak: Tak

Postprzez NIGGA Pt, 26 cze 2009, 22:13:02

iphone czy ipod musi miec safari-to jest nie możliwe by nie miał fabrycznie,moze porostu nie masz orginalnego iphone ??
iPod Nano 6G + iPad 3 + iPhone :)
NIGGA
 
Posty: 389
Dołączył(a): Pt, 17 kwi 2009, 18:45:32
Lokalizacja: Rzeszow
Mój: iPhone 4
iOS: 5.0.1
Jailbreak: Nie

Postprzez luk4sz Pt, 26 cze 2009, 22:19:31

Pozatym to nie temat na takie dyskusje :P Może masz włączone ograniczenia na safati, wtedy znika ikonka safari.
luk4sz
 

Postprzez arli16 So, 27 cze 2009, 13:42:41

IP mam z ery! :hmm:
przed zrobieniem Jailbreak-a była ikonka, teraz jej nie mam.

luk4sz , - jak mam wyłączyć te ogrniczenie? W jakim temacie mam szukać bo w wyszukiwarce wyskakuje mi kosmos :cry:
arli16
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 24 cze 2009, 20:59:46
Mój: iPhone 3G
iOS: 3.0
Jailbreak: Tak

Dodaj do:  Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot
Następna strona

Powrót do iOS, iPhone, iPad, Apple News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość