Forum myiPhone.com.pl : wszystkie tajemnice iPhone'a, iPada, iOS, Apple w Twoim zasięgu

[Nawigacja] CoPilot Live Premium Europe (v9.1.0.91)

Szczegółowe recenzje, ze screenami opisy innych (poza grami) aplikacji z AppStore

Postprzez iAdmin Cz, 28 lip 2011, 11:46:16

CoPilot Live Premium Europe

Kategoria: Nawigacja GPS
Wersja: 9.1.0.91
Cena: 59,99 € (wersja HD na iPada: 64,99 €)
Rozmiar: 1,86 GB
Wymagania: iPhone, iPod Touch, iPad z firmware minimum 3.0 (urządzenia bez wbudowanego GPS'a wymagają oczywiście zewnętrznego odbiornika GPS)
Link bezpośredni do AppStore: klik
Wersja na iPada: klik

Screeny:
Obrazek
Spoiler:

Opis aplikacji:

CoPilot Live Premium Europe to nawigacja z mapami całej Europy.Dostawcą map jest NAVTEQ.
Dokładność map: bardzo dobra
Wielkość pliku w App Store: 1,85 GB
Ilość zajmowanego miejsca po instalacji: 2,10 GB
Wolne miejsce potrzebne na czas instalacji: dokładnie nie wiem, minimum 3 GB.
Aktualizacje map: póki co darmowe i raczej tak zostanie.

Dostosowanie do iOS 4.x, iPada i ekranu Retina iPhone’a 4:
Nawigacja CoPilot wykorrzystuje wielozadaniowość i potrafi pracować w tle. Wyposazona jest ponadto w blokadę przypadkowego wyjścia z aplikacji, tzn. po wciśnięciu przycisku Home dostajemy powiadomienie w formie pop-up'a z prośbą o potwierdzene wyjścia do ekranu głównego.
Grafiki w rozdzielczości dostosowanej do Retiny iPhone'a 4 to już raczej norma i CoPilot nie został w tyle: pod względem graficznym CoPilot bardzo mi się spodobał.
Nawigacja CoPilot działa także na iPadzie, ale jest na niego osoba wersja czyli nie jest to aplikacja uniwersalna.

Nawigacja: wybór trasy, personalizacja:
  • - nawigacja do adresu
  • - nawigacja do kodu pocztowego
  • - nawigacja do ulubionych
  • - nawigacja do kontaktu
  • - przegląd historii
  • - nawigacji do współrzędnych geograficznych
  • - nawigacja do punktu na mapie
  • - nawigacja do POI
  • - nawigacja do zdjęcia (tagu GPS zapisanego w pliku ze zdjęciem)
  • Opcje tras: drogi płatne, autostrady, szosy dwujezdniowe, drogi główne, drogi poboczne, drogi lokalne
  • - Opcja ClearTurn czyli asystent pasa ruchu
  • - Wyświetlanie drugiego skrętu: pokazanie drugiej strzałki jeśli dwa następne skręty są połączone
  • - Opcja Park My Car
  • - płynne wybieranie trasy: przeciąganie palcem
  • - Trasy: planowanie, usuwanie i dodawanie punktów przelotowych, zapisywanie tras
  • - ActiveTraffic (9,99€) - informacja o ruchu drogowym (wysyłanie informacji o korkach, utrudnieniach w ruchu) - niestety nie obejmuje Polski

CoPilot posiada w zasadzie wszystkie możliwe opcje nawigowania do (adresu, poi, etc.). Dodatkowo umożliwia nawigację do tagu GPS ze zdjęcia, a także bezpośrednio z aplikacji możemy wyszukać to co chcemy w wyszukiwarce Bing oraz w Wikipedii.
Mały minus tutaj należy się za numerację ulic: po prostu czasami jej brak, ale wtedy aplikacja zapyta o najbliższy możliwy numer budynku.

Po ustaleniu miejsca docelowego na mapie widzimy całą trasę i tutaj twórcy CoPilota dodali fajną opcję: przeciągania trasy w stylu map google, tzn. łapiemy palcem trasę i przesuwamy ją w odpowiadające nam miejsce przez które chcemy jechać. Można w ten sposób ustalać sobie punkty przelotowe.

Gdy już wyznaczymy trasę możemy przejrzeć listę manewrów w postaci listy lub w postaci kolejnych manewrów na mapie. Trasę CoPilot potrafi także zasymulować (przy długiej trasie zdecydowanie przydaje się przyspieszenie symulacji). W trakcie nawigowania gdy zobaczymy korek na drodze w dwóch stuknięciach możemy ominąć dany odcinek drogi, CoPilot wyznaczy błyskawicznie nową, alternatywną trasę.
Niestety dodatkowa funkcja ActiveTraffic nie obejmuje Polski, więc tak naprawdę informacji o korkach w czasie rzeczywistym nie ma.

CoPilot umożliwia bardzo wygodne i dokładne planowanie podróży: punkty pośrednie, planowanie postojów - to żaden problem. Trasę można dodatkowo zoptymalizować pod kątem postojów, czyli aplikacja znajdzie i zaproponuje w odpowiednim miejscu i czasie postoje.

Ok: tyle teorii, czas na odrobinę praktyki czyli jazda próbna z CoPilotem.
Wrażenia bardzo pozytywne. Pomijam tutaj sporadyczną irytacje powtarzającymi się komendami głosowymi, o których niżej. Co mnie mile zaskoczyło to szybkość reakcji CoPilota na zmianę trasy.
Oczywiście umyślnie nie jeździłem po mieście wyznaczoną przez nawigację trasą i nowa trasa wyznaczana była błyskawicznie (pamiętam, że raz na rondzie, wprawdzie całkiem sporym ale jednak, przejechałem wyznaczony wcześniej zjazd i zanim dojechałem do następnego (ok. 30 metrów) nowa trasa była już wyznaczona).
Na normalnych skrzyżowaniach nowa trasa pojawiała się przeważnie tuż po wjeździe w nową, niezgodną z pierwotną trasą, drogę.

Raz zdarzyło się, że CoPilot całkiem pogubił się w nawigowaniu po ... wielkim parkingu centrum handlowego, ale to chyba można mu wybaczyć ;)

Na wypadach wakacyjnych przydać się może funkcja Park My Car, czyli po zaparkowaniu zapisujemy pozycję GPS auta i bez problemu znajdziemy do niego powrotną drogę.

Szkoda, że funkcja ActiveTraffic czyli ruch uliczny w czasie rzeczywistym nie działa na terenie Polski. Ale jest w CoPilot pewna alternatywa: korki i ich omijanie lub akceptację.
Przy włączone funkcji omijania korków CoPilot zamiast w miarę proste trasy trójpasmówką przez miasto nie obciążoną aż tak bardzo chciał mnie kierować drogami mniej ważnymi, ale z teoretycznie mniejszym ruchem na ulicach.
Zdaje się, że w ramach danych o mapach główniejsze ulice mają stały parametr określający ich obciążenie (tak ja sobie to tłumaczę). W godzinach szczytu może się to sprawdzać, ale np. w wakacje w pochmurny dzień przed południem już nie za bardzo.

W każdym bądź razie plus, że taka opcja jest, ale z jej użytecznością bez danych o ruchu w czasie rzeczywistym jest różnie.

Komunikaty głosowe:
Nie ma niestety polskiego głosu TTS czyli rozszerzonych komend głosowych. Podstawowy głos w języku polskim jest damski (Katarzyna), nie ma do wyboru innego.
Jeśli komuś bardzo zależy na głosach TTS i nie będą mu przeszkadzały komendy w obcych językach to można ustawić sobie np. angielski język komend głosowych z TTS.
Podstawowe komendy głosowe są jednak wystarczające jak dla mnie. Szczerze mówiąc nie bardzo przepadam za sztucznym głosem syntezatorów mowy w komendach TTS, więc brak polskiego TTSa to akurat dla mnie żaden problem.

Głośność i jakość komend głosowych w CoPilocie jest na wysokim poziomie. Wypowiadane są z odpowiednim wyprzedzeniem.
Lekko irytowały mnie powtarzające się polecenia głosowe przed manewrem: "Blisko...", za chwilę "Blisko.." ...
Mimo wszystko komunikaty głosowe w CoPilocie oceniam pozytywnie.
CoPilot potrafi także wydawać instrukcje głosowe podczas pracy w tle (tą opcję można wyłączyć jeśli ktoś nie chce z niej korzystać)

Pozostałe funkcje:
  • - Personalizacja ekranu głównego (wybieramy jakie dane mają być pokazywane na dolnym pasku)
  • Fotoradary: TAK (ostrzeganie przed fotoradarem – odległość konfigurowalna: 250, 500 i 1000 metrów przed fotoradarem)
  • POI: TAK
  • Przeglądanie mapy: działa bardzo szybko, zoom reaguje natychmiast
  • Oszczędzanie baterii poprzez wyłączenie GPSa podczas postoju (ustawienie od 5 do 20 minut bezruchu).
  • Dostępne usługi online:
    • - wyszukiwanie w Bing
    • - Wikipedia
    • - My Places (z Facebooka)
    • - połączenie z kontem Facebook i Twitter i udostępnianie pozycji na Twittera i Facebooka
    • - ceny paliw (4,99 €) - niestety nie obejmuje Polski
    • - pogoda na żywo
  • Kolorystyka: dzienna, nocna, automatyczny dobór oraz Motywy
  • Widok 2D/3D: TAK
  • Klawiatura QWERTY: Tak (iOS)
  • Ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości: ostrzeżenie wizualne i/lub dźwiękowe, konfiguracja progów prędkości po przekroczeniu których aplikacja nas ostrzeże dla każdego typu pojazdu z osobna

Z dodatkowych funkcji, poza oczywistym nawigowaniem, jakie posiada CoPilot warto wymienić oszczędzanie baterii podczas postoju (po kilku minutach wyłącza się GPS). Podobnie warto wyłączyć działanie GPSa podczas pracy w tle (w opcjach), ale co kto woli.

CoPilot nie oparł się modzie serwisów społecznościowych i zintegrowane są z tą nawigacją Facebook i Twitter. W przypadku Facebooka nawigacja CoPilot integruje się z usługą Facebook Places.

Podsumowanie:
Nawigacje CoPilot w polskim App Store są niedocenione (co widać po liście najbardziej dochodowych i najlepiej sprzedających się nawigacji). Moim zdaniem aplikacje nawigacyjne CoPilot jak najbardziej są godne uwagi.

Mając iPhone'a 4 zwraca się uwagę na graficzne dopracowanie aplikacji i brak grafik dostosowanych do Retiny z reguły szybko zaczyna bić po oczach. Na szczęście CoPilot pod tym względem wypada znakomicie: graficznie wypada bardzo dobrze.

To co mnie mile zaskoczyło to szybkość przeliczania tras, dobre łapanie fixa nawet w pochmurny dzień z opadami deszczu w zabudowie miejskiej.
Opinia o podstawowej funkcjonalności czyli nawigowaniu jest już wyżej więc nie będę się powtarzał w podsumowaniu aplikacji. Ogólnie oceniając wygodę w nawigowaniu za pomocą CoPilot'a Live Premium Europe mogę dać 4+ (5 byłaby gdyby działała funkcja ActiveTraffic w Polsce).

Przy wyborze nawigacji zdecydowanie warto wziąć pod uwagę także mniej znaną w Polsce aplikację CoPilot.

Kategorycznie zabraniam kopiowania tej (subiektywnej) recenzji w całości czy w częściach bez zgody autora, czyli mojej
Pomagam TYLKO na forum.
PW Tylko w sprawach administracyjnych/technicznych (na inne nie odpowiadam).

Regulamin forum, iPhone - strona główna myiPhone.com.pl

Konkursy myiphone - sprawdź, co możesz dziś wygrać.
iAdmin
Administrator

Mój: iPhone 5S
iOS: 9.0.2
Jailbreak: Tak

Postprzez sylver N, 31 lip 2011, 17:19:15

thanks

-- [Dodano] --

how can i download this app :hmm:

-- [Dodano] --

:im_stupid:
sylver

Mój: iPhone 3G
iOS: 5

Postprzez iAdmin N, 31 lip 2011, 17:30:28

Pomagam TYLKO na forum.

iAdmin
Administrator

Postprzez r00ger N, 31 lip 2011, 17:37:41

sylver napisał(a):thanks

-- [Dodano] --

how can i download this app :hmm:

-- [Dodano] --

:im_stupid:

But you must pay for this app ;D
It's offical app,not cracked :P
r00ger

iOS: 4.2.1

Postprzez sylver N, 31 lip 2011, 17:44:20

this is not cracked ? :o

ok thanks :P
sylver

iOS: 5

Postprzez notica Cz, 1 wrz 2011, 13:08:50

Czy aplikacje tego typu mają w ogóle sens? Zastanawiam się właśnie na kupnem czegoś (prawdopodobnie TomTom), ale nie wiem czy jest sens z uwagi na Google Maps i ich ambicje GPS'owe w Polsce.
notica

Mój: iPhone 4
iOS: 4.3
Jailbreak: Nie

Postprzez iAdmin Cz, 1 wrz 2011, 15:33:18

notica napisał(a):Czy aplikacje tego typu mają w ogóle sens?

Zobacz listę najbardziej dochodowych aplikacji w App Store (Top Grossing), zawsze w czołówkach są nawigacje czyli dobrze się sprzedają.

Google Maps to nie mapy offline, a nie wszędzie gdzie się jeździ jest super zasięg 3G (pomijam już transfer danych) i w ogóle jest zasięg (góry).
Nie ma też nawigacji głosowej, jak wystarcza Ci google maps to nie kupuj żadnej nawigacji
Pomagam TYLKO na forum.

iAdmin
Administrator

Postprzez iAdmin Śr, 14 gru 2011, 10:23:25

CoPilot poszedł w ślady Navigonu.
Najnowsza wersja CoPilot'a Live Premium Europe "waży" tylko 27,3 MB.

Dzięki funkcji MyMaps ściągamy takie mapy jakie chcemy, przykładowo:
Europa: 2,0 GB
Polska: 102 MB

Dla aktualnych posiadaczy CoPilota - aktualizacja zmienia na tyle wiele, że deweloper zaleca usunięcie aplikacji starej i zainstalowanie ponownie nowej.
Pomagam TYLKO na forum.

iAdmin
Administrator

Dodaj do:  Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot

Powrót do Recenzje App z AppStore